digitizing

                    facebook    TOPlist

               

Sestavuji aktuální kalendár

 

           Úprava digitálních snímků

 

 

Vzpomínky jsou pro nás neocenitelné proto velice rádi, zejména při zvláštních příležitostech, pořizujeme fotografie rodiny a přátel. Po oslavě jsou ale fotografie, společně se vzpomínkami, velice často ukryté ve složce v počítači.

 

Digitální fotografie je typ fotografie, která používá digitální technologii pro zhotovení digitálních obrazů předmětů. Na rozdíl od klasické fotografie, používá miniaturní tiskárnu na záznam obrázků v papírové formě. To umožňuje jejich zobrazení, uložení, tisk, úpravu, přenášení a archivaci na osobních počítačích bez chemického procesu.

 

Kvalitní a hezká digitální fotografie vzniká tak trochu „nadvakrát“ – je potřeba ji nejen dobře vyfotit, ale také kvalitně upravit na počítači. To platí o každé fotografii, která vzejde z digitálního fotoaparátu, mobilních telefonů,tabletů apod.

 

Většina fotografií v elektronické podobě trpí nějakým nedostatkem.

 

Ne každá fotografie je ihned po pořízení dokonalá. Nepřirozené barvy, šum nebo nízký kontrast mohou nativně ovlivnit a znehodnotit fotografii. Na vině mohou být nejen špatné světelné podmínky, nekvalitní digitální fotoaparát, ale i chyby na straně uživatele, kterých se při fotografování můžeme dopustit. Naštěstí máme dnes k dispozici počítače s moderním softwarem, díky kterému můžeme fotografie následně upravovat. Dokonalá retuš a úprava fotografií je výsadou profesionálů a drahých aplikací.

 

Z většiny pokročilých digitálních fotoaparátů a především zrcadlovek existují dva druhy výstupu – JPEG a nekomprimovaný RAW (čteme [Ró], nikoliv [Raf] či [Rav], českým ekvivalentem je pravděpodobně surovec).

 

Výhodou oproti formátu JPEG je především vyšší obrazová kvalita a absolutní kontrola nad vyvoláním takového digitálního negativu. Klasik by se asi zhrozil nad užitím slova negativ, nicméně v jistém slova smyslu je zde na místě. Vychází z formátu DNG – Digital Negative, který představilo Adobe ve snaze sjednotit RAW formáty jednotlivých fotoaparátů. Jak již asi víme, tato noblesní snaha byla úspěšná jen z části a většina výrobců stále využívá svůj vlastní formát. Název však popisuje, čím RAW ve skutečnosti je – surovým výstupem zachyceným senzorem fotoaparátu.

 

Pro formát JPEG se fotografie ve fotoaparátu následně ještě vyvolává. Proti původnímu RAW snímku je znát především barevná korekce, kdy dojde k převodu do 8-bitového barevného prostoru a úpravě barev tak, aby vypadal obraz přirozeněji. Dále se ještě obraz automaticky odšumí, doostří, provede se vyvážení bílé a další úpravy dle výrobce fotoaparátu. To má často za následek ztrátu kvality. U JPEG se začínají objevovat i barevné skvrny způsobené kompresí.

 

U RAW tento proces řídíme sami, a tak můžeme digitální výstup v našem oblíbeném softwaru zpracovat kvalitněji, než to provede fotoaparát.

 

Pořízením dat digitálním fotoaparátem fotografii nezískáte, ta vzniká až pečlivým zpracováním formátu RAW v grafickém editoru, nejlépe však v programech určených pro zpracování RAW. Z digitální zrcadlovky nikdy nevypadne hotová fotografie a už nikdy ne taková, která by se přiblížila dobře exponovanému diapozitivu. 

 

Postupy zpracování formátu RAW

 

Zpracování probíhá na programu "ADOBE PHOTOSHOP CS 6".

.

Fotograf musí mít jasnou představu, jak má fotografie vypadat a pomocí základních prostředků toho docílit. K těm nejpoužívanějším patří úprava expozice, vyvážení teploty osvětlení nebo také dokonalý nástroj jako jsou křivky.

 

Ne každý chce ovšem strávit hodiny při úpravě každé fotky zvlášť. Tento postup také není vhodný, chceme-li upravovat větší množství fotek. Obyčejný uživatel si většinou vystačí s jednoduchými úpravami jasu, kontrastu či barev.

 

Předejte nám Vaše digitální snímky, my je profesionálně upravíme a vaše okolí bude žasnout nad jejich krásou.

 

Fotografie upravujeme ručně, pečlivě jednu po druhé. Každému vašemu snímku se věnujeme a provádíme i lokální úpravy, např. jemné ztmavení oblohy či zesvětlení příliš tmavých obličejů. Výsledkem je to nejlepší, co lze z vaší fotografie získat.

 

Fotografie k úpravě nám můžete předat na libovolném médiu – na paměťové kartě (jakéhokoliv typu), na USB „flešce“, na externím disku, na CD nebo DVD. Můžete také využít některou z bezplatných služeb pro posílání souborů jako je např. Úschovna.cz. V případě menšího množství předávaných fotografií nám je můžete poslat e-mailem na adresu: hans80@unet.cz

 

 

spicak