Digitalizace je obecně převod analogového signálu do nespojité posloupnosti digitálních údajů, které jsou obvykle kódovány v binární soustavě. Velmi oblíbená je v dnešní době digitalizace zvukových a obrazových nahrávek, což znamená převod těchto informací do digitálního (číslicového) tvaru.
A co tedy tuto digitalizaci umožnilo? Jedná se zejména o rychlý rozvoj digitálního nahrávání obrazu a zvuku na konci dvacátého století. Současně tomu také pomohl velký rozvoj digitálních nosičů, a to zejména disků CD, dále DVD disků, číslicových pamětí a tak podobně. Digitalizace je velmi výhodným procesem. Pokud bychom se měli podívat například na digitalizaci video záznamů. Záznamy na nosičích VHS již poměrně dlouho ztrácí na své kvalitě, neboť VHS-ky mají nějakou svou životnost, která je v drtivé většině již propásnuta.
Nahrávky na kazetách se proto postupem času znekvalitňují, ničí a může se stát, že za několik let se z kazety vytratí záznam úplně.
Jestliže však dáte svou VHS kazetu k digitalizaci, záznam bude uložen na nějaký modernější nosič, například CD, DVD nebo paměťový disk. Vaše záznamy tak zůstanou uchovány v pořádku. Mějte však na paměti, že čím déle tento proces budete odkládat, tím horší výsledná nahrávka bude. Dále je velmi oblíbená digitalizace fotografií. Každý z nás má jistě doma fotky z dávných dob, kdy se fotilo na diapozitivy a podobně.
Jestli byste si je chtěli prohlédnout v dobré kvalitě, třeba také na počítači, notebooku nebo televizi, není opět nic jednoduššího, než nabídnout Vaše fotografie k digitalizaci.
D - potisk
C - vrstva laku (chrání lesklou vrstvu)
B - lesklá vrstva odráží laser
A - vrstva polykarbonátového disku
E- laserový paprsek čte DVD