digitizing

                             facebook          

               

           Zpracování videa ve vysokém rozlišení

 

 

Natočit krásné záběry HD kamerou nebo videosekvenci digitálním fotoaparátem v HD kvalitě dnes již není problém ani pro běžného člověka. Spotřební elektronika která je dnes dostupná na trhu to velmi jednoduše zajistí. Co však dále s takovým kvalitně natočeným materiálem?

 

Dodatečné zpracování a sestříhání takového videa není pro každého jednoduché, protože je náročné na techniku ​​a hlavně znalost problematiky různých formátů, kodeků a principů fungování digitálního videa

 

Pojďme si tak objasnit a popsat nejrozšířenější typy rozlišení videa. Nejkvalitnější rozlišení poskytuje Full HD, naopak nejmenší rozlišení nalezneme u SD.

 

Full HD rozlišení (1920x1080)
Video ve Full HD rozlišení je složeno z 1920x1080 pixelů (šířka x výška). Každý jednotlivých pixel si můžeme představit jako miniaturní displej vysílající svůj vlastní obraz. Pokud na šířku umístíme 1920 a na výšku 1080 takových pixelů, získáme tak obraz složený s milionů miniaturních obrazů. Právě díky velkému počtu pixelů, které se na zobrazení podílí, je obraz velmi kvalitní, ostrý a odpovídá realitě. Video natočené ve Full HD rozlišení ovšem zabírá ze všech tří typů rozlišení suverénně nejvíce místa na paměťové kartě. Pokud tak například vlastníme paměťovou kartu s malou kapacitou, je vhodnější natáčet videa v menším rozlišení. Tím muže být například HD rozlišení.

 

HD rozlišení (1366x768)
Videosekvence natočené v HD (High Definition) rozlišení jsou složené z 1366x768 pixelů. Jak již počet pixelů napovídá, bude výsledný obraz v porovnání s Full HD rozlišení méně kvalitní. Video v HD rozlišení je ovšem stále velmi kvalitním obrazovým materiálem a bez sebemenších problémů obstojí v konkurenci Full HD videí.

 

SD rozlišení (720x576)
Videa v SD (Standard Definition) rozlišení jsou v tuto chvíli nejméně kvalitním formátem rozlišení, které je možné pořídit prostřednictvím digitálního fotoaparátu. Video je v tomto rozlišení složeno z 720 x 576 bodu. Na tomto místě je potřeba podoknout, že televize s SD rozlišením jsou stále velmi rozšířené a ještě nějaký ten pátek bude trvat, než budou zcela nahrazeny televizory s HD nebo Full HD rozlišením.

 

Převedeme Full HD a HD záznamy z pásek nebo z hardiskových kamer na Blu-Ray disky, flash disk nebo externí disk

 

kamera panasonic